Hranice

29. dubna 2020 v 18:16 | Anna Sýkorová
HRANICE , slovo mnoha významů . Snad vychází z latinského slova POMERIUM... za zdmi. Byla to posvátná hranice latinských měst ve starověkém Římě.Tato magická hranice chránila města před zlými sílami a byla spojována s prvotní brázdou SULCUS PROMIGENIUS vyoranou spřežením bíle krávy a bíleho vola. Bylo to území, kde se dodržovala určitá pravidla, vojáci nesměli viditelně nosit zbraň, nesměl zde být prováděn kult cizích bohů. Původně hranice označovala městské hradby, později se rozrůstající města vyznačovala malými kůly. Vznikly oblasti, v nichž se bylo možno odvolat proti postupu římských úředníků k tribůnu a k lidu. Tolik Wikipedie.
To vše mně chybí v našem světě. Dodržovat pravidla se nenosí, nosit zbraně je in. Vlastní je kde kdo, otázkou je, zda pouze na osobní ochranu. Hranice spojené s kultem cizích božstev byla dávno prolomena. Listina základníchn práv a svobod by měla lidem zajistit svobodu v myšlení, svědomí a náboženství. Tuto listinu vytvořili lidé, lidé by se jí tudíž měli řídit, měli ji dodržovat. Děje se tak?
Později hranice-granica, označovala kam až sahala a kde končila moc panavníka, kmene. Bývala to nejčatěji hromada kamení. Historie tohoto slova prý sahá ještě dále a je spojeno se znakem v podobě X, vyryté na stromech mezi dvěma pozemky. Opět označovalo rozdělení území. Dnes je u nás spojována hranice opět s dělením území. Je to pomyslná čára vedená po pozemku, která rozděluje nejen kontinenty, státy, území, moře, řeky.... Hranice mají i města, kraje, okresy ... Dnes slovo hranice spojujeme zejména s hranicí dříví, zapálenou hranicí- vatrou. Samozřejmě nevymizel termín státní hranice.
Předsevzetí, úsilí, snažení je spojeno taktéž s určitou hranicí. Všechna boží přikázání mají v sobě zakódované cesty, způsob jak dosáhnout cílů, kam až může člověk zajít, aniž by překročil své meze, svou hranici. Aby nešel, jak se dnes říká , přes čáru. Jak se to daří, všichni vidíme. Ale člověk musí začít u sebe, proto se přimlouvám, zamysleme se nad současným světem. Zamysleme se co můžeme zlepšit okolo sebe, nás. Naše každodenní vnímání, cítění, hledání, sdílení, nám dává šanci zlepšit svět v naší bezprostření blízkosti a možná ještě kousek dál. A to určitě stojí za to.
Aďka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama